Що таке хвороба Кушинга?
Хвороба Кушинга - це важке нейро-ендокринне захворювання, причиною якого є аденома гіпофіза, що надмірно виробляє адренокортикотропний гормон (АКТГ). Високий рівень АКТГ в крові "дає команду" наднирникам виробляти надмірно багато кортизолу, через що і розвиваються симптоми хвороби.
У чому різниця між синдромом Кушинга і хворобою Кушинга?
При хворобі Кушинга високий рівень кортизолу в крові спричинений саме наявністю аденоми гіпофіза, яка виробляє АКТГ.
При синдромі Кушинга високі рівні кортизолу в крові спричинені пухлиною наднирників або іншими захворюваннями НЕ ПОВ'ЯЗАНИМИ з аденомою гіпофіза.
Які симптоми хвороби Кушинга?
- диспластичне (не рівномірне) ожиріння – жир відкладається на обличчі, верхній частині тулуба, животі, а руки і ноги, навпаки, стають тоншими
- набряки та почервоніння обличчя
- стрії (темно-фіолетові широкі розтяжки на шкірі)
- підвищення артеріального тиску
- атрофія (потоншення) м’язів
- оволосіння у жінок за чоловічим типом (гірсутизм)
- потемніння шкіри
- висипи на шкірі
- грибкове ураження нігтів
- випадіння волосся на голові
- остеопороз та болі в спині
- слабкість в ногах та руках
- цукровий діабет
- порушення сну, депресія, плаксивість, агресивність
Як діагностувати хворобу Кушинга?
- клінічне обстечення (виявлення вищевказаних симптомів)
- підвищення більше норми рівня в крові АКТГ та кортизолу
- нічний дексаметазоновий тест ( визначення рівня ранкового кортизолу після вечірнього прийому дексаметазону )
- виявлення аденоми гіпофіза за даними МРТ головного мозку або МРТ гіпофіза
В сумнівних випадках пацієнтам додатково проводиться мультиспіральна комп’ютерна томографія органів грудної, черевної порожнини та малого тазу (МСКТ-онкоскринінг) для виключення інших пухлин, окрім аденоми гіпофіза, які можуть вироблятивисокий надмірні рівні АКТГ (карциноїд бронхів, рак легень, пухлина вилочкової залози, пухлини нирок, кишківника, ячників та інші).
Як часто виявляється хвороба Кушинга?
Хвороба Кушинга виявляється рідко. Всього 5-25 випадки на мільйон осіб на рік. Середній вік хворих - 28-42 роки. Частіше хворіють жінки. Дуже рідко хвороби виникає у дітей.
Які особливості аденом гіпофіза при хворобі Кушинга?
Не дивлячись на те, що майже біля 80-90% аденом гіпофіза при хворобі Кушинга є мікроаденомами (менше 1 см), поводять ці пухлини себе дуже агресивно – проростають оточуючі структури та негативно впливають на весь обмін речовин в організмі пацієнта.
Лікування хвороби Кушинга
Хірургічне лікування
Хірургія є основним методом лікування для пацієнтів з хворобою Кушинга. Операція проводиться через ніс за допомогою ендоскопу.
Ендоскоп це трубка та вмонтовані в неї відеокамери з різними кутами огляду, що дає можливість хірургу зменшити травматичність доступу та підвищити якість видалення пухлини. Після операції в носових ходах залишаються спеціальні туруни (тампони) з антисептичним розчином на 1-3 дні.
Дуже важливим є під час першої операції видалити всю пухлину, оскільки повторні операції є значно менш ефективними. Іноді, хірург виявляє пророщення пухлиною самого гіпофіза. Тоді таку частину гіпофіза теж видаляють, оскільки згодом вона може стати причиною повторного росту пухлини. Для цього важливий досвід хірурга. Наші хірурги оперують біля 15-35 випадків хвороби Кушинга на рік, що є надзвичайно високим показником при цій патології, враховуючі її рідкість.
При ефективній операції вже протягом перших днів пацієнти відмічають зменшення набряків та почервоніння обличчя, зниження артеріального тиску, зменшення маси тіла. Однак, не завжди зниження рівнів гормонів АКТГ і кортизолу після операції переноситься добре. У частини пацієнтів може виникати поганий апетит, слабкість, нудота, блювання. Важливо розуміти, що це не є ускладненням, а є особливістю звикання організму до видалення пухлини і нормалізації рівнів гормонів. Для полегшення стану пацієнтів призначаються препарати замісної терапії – гідрокортизон та тироксин.
Контроль рівнів АКТГ і кортизолу в крові проводиться через 5-7 днів після операції. Найкращим вважається результат, якщо рівень і АКТГ і кортизолу буде нижчим за норму.
Пацієнти, у яких післяопераційний період проходить без ускладнень можуть повернутися додому через 7-10 днів.
Повторне МРТ гіпофіза з контрастуванням проводиться через 3-4 місяці і за його результатами не має бути виявлено залишки пухлини.
Необхідно пам’ятати, що навіть при найкращому результаті операції пацієнти з хворобою Кушинга потребують ПОЖИТТЄВОГО спостереження ендокринолога та нейрохірурга. Це обумовлено тим, що пухлини можуть виростати повторно.
Додаткові методи лікування (медикаментозна та променева терапія) необхідні у наступних випадках:
- Пухлину не можливо видалити повністю
- Пухлину видалено візуально повністю і не виявлено її залишків за даними МРТ, однак, рівні АКТГ і кортизолу залишаються високими
- Стан пацієнта занадто тяжкий для проведення операції
Опромінення
Зазвичай, опромінення використовується вже після хірургії, тоді, коли необхідно «припалити» залишки пухлини, або все місце, де знаходилася аденома гіпофіза (особливо, якщо за даними гістології виявлено ділянки в пухлині, які швидше ростуть і діляться).
Опромінення проводиться в режимі радіотерапії (вся доза опромінення ділиться декілька сеансів) або радіохірургії (вся доза опромінення направлена на одну невелику ділянку за один сеанс). Метод лікування підбирається індивідуально для кожного пацієнта лікарем радіологом (променевим терапевтом).
Слід наголосити, що первинне опромінення мікроаденом гіпофіза при хворобі Кушинга на будь-якому апараті (лінійний прискорювач, гама-ніж.кібер-ніж) не входить в жодний світовий протокол лікування і є невиправданим ризиком для пацієнта!!! При опроміненні мікроаденом гіпофіза існують високі ризики ураження зорових нервів та гіпофіза, що призводить до порушень зору та розвитку тяжкої гормональної недостатності.
Медикаментозна терапія
Медикаментозна терапія при хворобі Кушинга використовується більше як «крок відчаю», ніж реальна допомога. Це актуально для пацієнтів з тяжким перебігом хвороби, у яких не вдалося досягти ефекту після операції та опромінення. Дія медикаментів, переважним чином, направлена на зниження рівня кортизолу в крові та зменшення його негативного впливу на організм.
Використовуються наступні препарати: пасереотид, аналоги соматостатину, каберголін, кетоконазол.